Pages

24 Mayıs 2015 Pazar

Orkun Işıtmak'ın Başarı Sırrı Nedir?


Hafta sonu Kadir Has Üniversitesinde bu yıl ilki düzenlenen Kids 15 etkinliğine katılma fırsatım oldu. Ülkemiz de pek fazla düzenlenmeyen bir tema üzerine kurulan bu etkinlikte çocukların teknolojiyle olan ilişkilerine odaklanmak ve eğitimden, çocuğun sosyal gelişimine kadar bir çok farklı alanda teknolojiden nasıl faydalanabileceğimize dair farkındalık oluşturuldu. Çocuklarımıza teknolojiyi nasıl öğretebiliriz, yada zararlılarından nasıl koruyabiliriz gibi konularla ilgilide alanında tecrübeli konuşmacıları dinleme fırsatım oldu. Seneye çok daha fazla artan bir katılım ile adından söz ettirecek bir etkinik olduğunu söylemek isterim.

Bu etkinlikler esnasında internet fenomenlerinden birisi olan ve özellikle Youtube videoları ile ünlü Orkun Işıtmak'ın da sunumunu dinleme fırsatım oldu. Orkun Işıtmak, 3 sene önce çekmeye başladığı korku oyunlarına ait videolar ve farklı vloglar ile birlikte şuan 50 milyondan fazla izlenme kazanmış bir kanalın sahibi. Bu süre zarfında 3 Adam gibi tv programları dahil bir çok farklı çalışmalarda yapmış. Özellikle şu sıralar yabancı şarkıların Türkçe versiyonlarını çekerek internete özgün içerikler sunmaya devam ediyor.

Orkun Işıtmak'ın sunumu yaklaştığında konferans salonunun kalabalıklaşması ve büyük bir coşkuyla Orkun'un sahneye çıkmasını insanların beklemesi beni de çok şaşırtmıştı. Açıkçası bu kadar fazla ilgi olacağını bilmiyordum ve benim çok dikkatimi çekmişti. Orkun, 3 sene önce başladığı video çalışmalarıyla şuan adından çok söz edilen ve binlerce takipçisi olan bir internet fenomeni. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklarında Orkun için önemli bir kitle oluşturması onun için ayrı bir başarı sayılabilir. Çünkü internette kitle oluşturmak, bir yaş aralığına yada farklı ortak noktalara hitap eden insanları toplamaya çalışmak zor bir örnek. Orkun hem oyun severleri, hem de dikkat çekici videoları ile beğeni toplayan bir youtuber.

Peki Orkun Işıtmak'ın Başarı Sırrı Nedir?


Gözlemlediğim kadarıyla Orkun'un başarı sırlarını aşağıda maddeler halinde sizlere sunuyorum. Umarım bunlar sizin içinde faydalı olur ve beğenirsiniz.


  • Özgün olmak
  • Herkesin yaptığını yapmamak
  • Yeni fikirler ve projeler üretmek
  • Kolayı değil zor olanları seçmek
  • Daima yenilikçi olmak
  • Takipçiler ile birebir iletişimde kalmak
  • Sosyal medyayı etkin kullanmak
Youtuber olmak isteyenlere, yada hali hazırda bu işle uğraşanlara faydalı olabileceğini düşündüğüm ve gözlemlediğim şeyleri sizlere aktarmaya çalıştım. Orkun'u buradan bir kez daha tebrik ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum.


4 yorum:

Adsız dedi ki...

Teşekkürler, güzel bir yazı olmuş. Takip ettiğim bir youtuber.

cemal taner dedi ki...

Youtube artık oyun videolarına doydu. Benim 8 yaşındaki oğlum bile oyun kanalı açıp video yüklemek istiyor. Bence artık özgün içerikler üretilmeli. Bu sayede başarı ve kazanç sağlanabilir.

Adsız dedi ki...

Orkun hakkında bu kadar samimi bir yazı hiç bir yerde görmedim, ben Orkun olsam kanalımda falan bir yerden bu yazıyı paylaşırdım. Çok doğru tespitler yapılmış tşk.

Adsız dedi ki...

Özgün fikir her yerde var önemli olan evinde sınırsız internet profosyonel kamera ve mikrofon gibi önemli ekipmanları alicak kadar parası olan kişiler her zaman unlu olur zaten