Pages

27 Ocak 2015 Salı

Sadece Bir Paylaşımla Meydana Gelenler

Facebook Gözü

Şimdi bir hayal kuracağız, bu hayali gerçekleştirmek sizin kendi iradenizde olacak.

Facebook’ta bir resim paylaştığınızı ve paylaştıktan sonra 1 saat içerisinde o resminizin 600-700 kişi tarafından görüntülendiğini ve resminizin incelendiğini. Sizinle ilgili resim üzerinden içsel ve dışa yönelik yani sesli yada sessiz yorumlar yapıldığını hayal edin. Bazılarının resmi yakınlaştırdığını, bilgisayarına kaydettiğini hayal edin. Hiç ismini cismini bilmediğiniz, hiçbir bağınız olmayan insanların o resminize baktığını ve size yorum yaptığını hayal edin. Sizin özelinizin, paylaştığınız şeyler üzerinden herkese ve tüm dünyaya ifşa edildiğini düşünün. Giydiğiniz ayakkabının, saçınızın ve yüzünüzün detaylarına bazı dedikoducu kesim tarafından bakıldığını ve kontrol edildiğini düşünün.

Bir yere arkadaşlarınızla yemeğe gittiniz ve çekildiğiniz birkaç fotoğrafla birlikte bazı sofra resimlerinide araya karıştırarak facebook’ta o resimleri paylaştınız. Paylaşımda bulunduğunuz 1 saat içerisinde resminizi inceleyen yada gören insanların yaptığı toplam yorum (dedikodu-gıybet) tam 4 saat sürdü. Ve bu sadece o ilk saat içerisinde cereyan eden şeyler. 24 saat içerisinde elde edeceğiniz istatistikler daha gerçekçi ve içler acısı olacaktır.

Ve işte mutlu son, paylaştığınız resimleri hiç adını cismini bilmediğiniz insanlar gördü, yorumlar yapıldı, bazıları cesurca beğendiğini gösterdi. İlkokuldan arkadaş olarak bildiğiniz kişiler, ve onlarında kendi çevresindeki insanlar hatta bazı sarkıntı kesimlerde yer alan ve sosyal mecraları kız tavlama hevesiyle kullanan onlarca kişi tarafından bile görüntülendiniz. İşte tüm bunların hepsini bir anda gözünüzde zihninizde canlandırın. Bütün bu yaşanılanların hayalini kurun.

Bu hayali gerçekleştirmek sizin elinizde, birkaç tıklamaya ve paylaşmanıza bakan birşey. İnternetinizi, facebook ve benzeri sosyal platformlarınızı biraz daha dikkatli kullanın. Fotoğraflarınızı görmesini istediğiniz birkaç kişi için paylaşın, yada direk onlara postalayın. Paylaşacağınız resimlerin herkes tarafından görüntülenmesini isteyip istememek konusunda ki kararınızı son bir kez daha gözden geçirin. Bu basit bir konu değil, ama çözümü çok kolay bir mesele. Her şey iradenizde gizli, ve biraz bilinçli olmakta...

2 yorum:

Mustafa dedi ki...

Evet sosyal medyanın bu tür konularda etkisi çok büyük, örnek Gezi Olaylarını unutmamak lazım adamlar Twitter'dan milleti gaza getirerek ülkeyi zarara soktular.

Ayberk Kalender dedi ki...

Sosyal medya konusunda bilinçli davranılıp, kullanıldığı takdirde çok önemli bir durum.Ama maalesef ki bunu amacı dışında kullanan çok fazla..