Pages

25 Mart 2015 Çarşamba

Projelik Domain Nasıl Bulunur?

www Logo

İyi bir domain bulmak zor iş, ancak bir web projesi için domain işin yarısı demektir. İsim aynı zamanda marka değeri taşıdığı için öyle basit bir şey olamaz. İnsanlar jenerik domainlerin satışlarını yaparak bile para kazanıyorlar, ya da tam tersini söylemek gerekirse iyi bir domaine ihtiyaç olduğu zaman insan parası neyse ödüyor. Bir domain ne kadar para edebilir? Ya da ucuz bir domainle projeye kalkılabilir mi? Bu sorular bir yana dursun, ben sizinle sektörde ki deneyimlerimden yola çıkarak bazı bilgileri aktarmaya çalışacağım.

Şüphesiz ki, bu domain işleri bana göre değil, en azından uzmanlık alanım değildir. Ama bir domainin yaşı, isminin taşıdığı anlam, yetenek çok önemlidir. Bakınız bir haber sitesinin isminden yola çıkarak, haberin kalitesini bile tahmin edebilirsiniz. İsim o sitenin karakteri gibidir, sitenin karakterini bile etkiler. Piyasada 20-30 liralara kadar alabileceğiniz sıfır ya da transfer domain isimleri olduğu gibi, binlerce liraya satılan çok başarılı tabiri caizse nokta atışı domainlerde yer alamakta.

Eğer bir proje yapılacaksa, bir iş kurulacaksa, ciddi bir çalışma düşünülüyorsa domaine ufakta olsa bir mebla vermek çok mantıklı bir iştir. Sıfırdan bir domain olmak ve isim bulmak yerine mevcut satılık domainlere göz atılabilir ve domain transferi yapılabilir. Bunların faydaları sitenizin Google’da üst sıralara çıkmasına kadar etkili olacak bir unsurdur.

Şöyle özetlemek istiyorum; 2 yaşındaki bir domainle projeye başlamak var, birde 0 yaşında ki bir domainle. İkisinin de yeri ayrıdır ve yaşlı olan domain her zaman diğerine göre daha değerlidir. Google’da bunu daha çok sever.

Örnek olarak Sahibinden’de ki şu ilanı inceleyebilirsiniz, projeye uygun, alınıp direk iş kurulabilecek. Tabiri caizse girişimcilik yapılabilecek bir domain. İlgilenenler inceleyebilirler.

Hiç yorum yok: