26 Aralık 2010 Pazar

Mal/Conficker-A Nedir?

Bir tür solucan olan W32.Conficker.A zararlısı, ağ yolu ile çok hızlı bir şekilde yayılabilmesi ile ünlenmiş. Bu solucan windows server hizmetinde ki bir açıktan yararlanarak yayılıyor ve kendisini kayıt defterine gizliyor. Uzaktan kod çalıştırabilme gibi tehlikeli eylemlere ortam hazırlayabilmektedir.

Sophos yetkililerince açıklanan bilgilere göre MS08-067 açığını kullanan bir korsan windows 2000, windows xp, windows server 2003 gibi sistemler de rastgele kod çalıştırabilmek için kimlik doğrultusuna gerek kalmadan bu zararlıyı kullanabilir.

Ilk defa 23 Ekim 2008 tarihinde ortaya çıkan Mal/Conficker-A günümüzde bile birçok firma ve yerel kullanıcının kâbusu olmuş durumda. Çözüm odaklı hareket edilmediği takdirde gerçekten istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Her zararlıdan ve bu solucandan korunmanın yolu yine, orjinal işletim sistemi kullanmaktan ve anti-virüs gibi güvenlik yazılımlarını tercih etmekten geçiyor. Özellikle işletim sisteminizi update etmeyi kesinlikle unutmamalısınız, güvenlik duvarının yanı sıra, güncel bir anti-virüs kullanmanız, internette ki birçok tehlikeden sizi koruyacaktır.

Sophos Anti-Virüs Conficker/A için bir temizleyici araç yayınlamış. Bu virüsten kurtulmak için sophos' un yayınladığı aracı kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok: