22 Ağustos 2011 Pazartesi

Jolicloud İşletim Sistemi

Jolicloud’ u windows ortamında yüklemeye başlarken ilk etapta oluşturulacak bilgisayar için kullanıcı adı ve şifresini belirlememiz isteniyor. Daha sonra kurulumun hangi diske yapılacağı, dil seçeneği ve boyut belirleme gibi sistem seçenekleri belirleniyor. Eğer jolicloud işletim sistemini windowsun yanına kurmak istiyorsak, “D” diski gibi herhangi bir sistemin kurulu olmadığı alanın seçilmesi gerekiyor. Ben kurulumda d diskimi seçerek devam ettim ve kısa sürede gerekli yüklemeler bitince restart etmemi istedi.

Bilgisayar yeniden başlatılınca ilk açılışta karşınıza bir ekran çıkıyor ve başlatmak istediğiniz işletim sistemini seçmeniz bekleniyor. Jolicloud’ u seçerek enter tuşuna basıyorum ve sistem açılmaya başlıyor. Açılan login ekranını gerekli bilgileri girerek geçiyorum. İlk açılışta internete direk bağlanamadığı için network ayarlarını elle yapılandırmak gerekiyor. Wireless’ da sorun yaşanmadan direk ilgili ağın şifresini yazarak bağlanabiliyorsunuz ama ethernetten bağlanma konusunda başarılı olamadım. İnternet bağlantısı sağlandıktan sonra “Im online now” diyerek Jolicloud’a merhaba diyoruz.

Jolicloud, netbook, notebook gibi bilgisayarlarda kullanılmak için çok ideal bir işletim sistemi. Diyorsanız ki, “ben internete gireceğim çok fazla bir lüks aramıyorum” işte o zaman Jolicloud tam size göre bir işletim sistemi. Web tabanlı, linux kokan bir işletim sistemi diyerek kısaca tanımlanabilir. Cloud Computing konusunda başarılı bir uygulama, mutlaka denemelisiniz.

Masaüstü arka planının rengi ekranın sağ alt tarafında ki linkten yapılabiliyor, diğer tüm sistemsel seçeneklere 2.sayfada ki Local Settings kısayolunu kullanarak ulaşabiliyoruz. Burada Activity Monitor, Input Methods, Keyboard, Monitors, Mouse, Network, Power, Proxy, Sound, Time and Date, Users, Other Settings gibi birçok seçenekler bulunmakta.

Hiç yorum yok: