30 Mart 2012 Cuma

Özgür Yazilim ve Linux Günleri 2012

İstanbul Bilgi Üniversitesi - Dolapdere kampüsünde düzenlenen etkinliğin ilk oturumunda "Bilgisayar Bilimcileri Haklıymış: Programlama Dillerindeki Son Gelişmeler" konu başlığıyla Chris Stephenson'u dinledim. Programlama dillerinin neden kendilerini yenilemek zorunda kaldıklarından, programlama dillerinin geleceğinden, eksikliklerinden ve benzeri birçok konu üzerine bilgiler edindim. Başarılı bir sunumdu. 

Diğer bir oturumda "Maven Derleme Sistemi ile Proje Hayat Döngüsü" konu başlığıyla Hakan Uygun'u dinledim. Gerçekten konusuna çok hakim ve biraz bana göre teknikte kalsada en azından maven'i tanımış oldum. Daha sonra ki oturumda "Büyük Veri" konu başlığıyla Özgür Yılmazel ve Gökhan Çapan'ı dinledim. Bu oturumda çok keyifli ve düşündürücü geçti. Büyük datalar hakkında inanılmaz bilgiler edindik, düşünsenize bir dakika içerisinde internete ne kadar bilgi yağıyor?

Öğleden sonra "Sunucu Ayarlarının Sürümlendirilmesi" konu başlığıyla Doruk Fişek'i dinledim. Bu oturumda çok faydalıydı, sunucuda yapılan değişiklikleri sürümlendirip saklayabiliyorsunuz. Bir çeşit sunucuda değişiklik yapmadan önce sistem backup'ını almak gibi birşey ama çok farklı tabi ki. 

Özellikle birden fazla sistem yöneticisinin bulunduğu yerlerde bu tarz uygulamaların yapılması çok gerekli. Son oturumda da "Android ile İletişim Uygulamaları Geliştirme" konu başlığıyla Ramazan Ferhat Ölgün ve Erhan Tepe'yi dinledim. Son oturumu mu atölyede tamamladığım için burada da faydalı bilgiler edinebildim. Etkinlik yarın devam ediyor, katılmak isteyenler mutlaka gelmeliler.

Bilgi: http://ozguryazilimgunleri.org/

Hiç yorum yok: