2 Nisan 2020 Perşembe

The 100 - Z-Nation ve Designated Survivvor Dizileri Hakkında

Z-Nation ilk bölümü 2014 yılında yayınlanmış ve komedi-drama/kıyamet sonrası senaryolarına sahip bir zombi dizisi. Burada da dünyaya zombi virüsü hakim olmuş ve çok az bir insan hayatta kalmıştır. Virüse karşı koymak için üretilen bir aşı Murphy ‘nin vücudunda başarılı olmuştur ve ısırılmasına rağmen Murphy zombiye dönüşmemiştir, insanla-zombi arasında bir yerde kalan Murph dünyanın kurtarılması için bir umud oluşturur. Bir grup insan tarafından Murphy’nin bir yere ulaştırılması gerekir ve maceralı yolculuk başlar. Toplam 5 sezondan oluşan Z-Nation zombi türünde gayet başarılı ve komik sahneleriyle de ön plana çıkıyor. Peş peşe izleyince bir noktadan sonra mideniz zombi görmekten bıkıyor ve bazen iğrenç sahnelerden sıkılabiliyorsunuz. Ancak yine de bu türdeki dizileri seviyorsanız tavsiye ederim, keyifli bir seri.

The 100 kıyamet sonrası dram türünde ve ilk bölümünü 2014’te yayınlamış bir dizi. Şu ana kadar 5 sezonunu tamamlamış. Dizide yeryüzünde yaşam sona ermiştir ve hayatta kalan bir grup insan uzay istasyonlarında yaşamını sürdürmektedir. Fakat sürdürülebilir olmayan bu yaşam standartları insanoğlunu bir sınavdan daha geçirir, oksijen ve besin kaynağı uzayda tükendiğinden tekrar yeryüzüne inip orada yaşam belirtilerinin olup olmadığının incelenmesi gerekiyor. Ellerindeki birtakım suçlardan tutuklu tutulan 100 mahkum çocuğu dünyaya geri gönderirler ve işte macerada burada başlar. Dünyada yaşam vardır, fakat insanoğlu burada yalnız değildir. Hayatta olan yerliler, dağ insanları gibi bir takım farklı canlıların olduğunu farkederler. Ancak herşey sanıldığı kadar masum değil, dünya olduğundan daha da vahşi bir yer haline gelmiştir. Hayatta kalmak için uzun bir mücadele burada başlar. Çok keyifle izlediğim bu diziyi kesinlikle tavsiye ederim, soluksuz izlediğim için bende derin bir iz bırakmıştır. Bir yerden sonra “Clarke, Clarke, Finn, Finn” sizi baysa da harika karakterler ve oynadıklar sahnelerle büyüleyici bir dizi olmuştur benim için. Bu arada dizideki en çok beğendiğim karakter Lexa’dır, klanların lideri profilindeki o kişiyi çok başarılı canlandırdığını düşünüyorum, yeni sezonu merakla bekliyorum.

Designated Survivor şimdilik 3 sezondan oluşan Amerikan siyasi gerilim türündeki bir dizi. Bu dizinin ilk bölümünde Amerikan meclisi bir bombalı saldırıya uğrar ve meclisteki Amerikan başkanı dahil herkes ölür fakat o gün orada olmayan imar ve iskan bakanı hayatta kalmıştır. Amerikan yasalarına göre başkanlık konumuna getirilecek tek kişi o olduğu için acilen devletin başına getirilir. İmar ve iskan bakanı iken bir anda başkan olan Tom Kirkman ülkeyi yönetmeye başlar. Dizide bir takım siyasi olayların cerayan etmesi ve Tom Kirkman’ın buna müdahale etmesi sorunları çözmesi üzerine kurgulanmış bir senaryo var. Hemen hemen her bölümde bir kriz olur ve o krize müdahale edir ve bunun çözümünü izlersiniz. Bürokratik süreçlerin nasıl işlendiğine dair birtakım bilgiler edinmenize ve siyasi olaylara olan bakış açınızın olumlu yönde gelişmesine katkısı olduğunu düşündüğüm bu diziyide izleyebilirsiniz. İkinci bölümde biraz sıktığını söylemeden edemeyeceğim ama ben sonuna kadar izlemeden edemedim.

Hiç yorum yok: