19 Aralık 2010 Pazar

Operasyon Destek Elemanı Nedir?

Diye soracak olursanız eğer, günümüzün ve geleceğin en popüler mesleğidir diye cevap vermek isterim. Operasyon destek elemanı isminden de anlaşılacağı gibi bir destekçi, yani birşeylere destek veriyor. Bir sistemi ayakta tutmaya çalışıyor ve sürekli sorunlarla ilgileniyor, problemleri gideriyor, işleyişi sürekli kılmaya çalışıyor.

Aslında bu işleri yapan birime IT denir. Yani information Technology, Türkçe olarak söyler isek Bilgi Teknolojileri anlamı çıkacaktır. (BT) Gelelim operasyon destek elemanı konusuna..

Aslında, operasyon destek elemanı IT ekibinde en alt kademede yer alan bir çalışanın aldığı rütbedir. Yani stajyerden sonra gelen kadrolu kişi diyebiliriz. Fakat bu insanlar birçok büyük işi başarmaktadırlar. Herhangi bir şirkette ki bir yapı bu insanların sayesinde ayakta durmaktadır. Örnek verecek olursak bir bankadan bahsedelim. Banka çalışanları kullandıkları bilgisayarlarda bir sıkıntı yaşarlarsa bankada doğal olarak bir sıkıntı yaşayacaktır. İnternete erişim yoksa bankada yine bir sıkıntı yaşanacaktır. 

Bilgisayarlara bir trojan yada virüs gibi zararlı bir dosya bulaştı ve network'ten yayılmaya başladıysa yine banka tehlikeye girecektir. İşte bu saydıklarımla ve daha nice sorunlarla ilgilenen ekip IT ekibidir. O ekibin en aktif elemanıda operasyon destek elemanıdır diyebilirim. Çünkü o bütün işlerle ilgilenir.

Operasyon destek elemanı format atar, imaj alır yada daha önce alınmış bir imajı pc'ye atar. İnternet sorunlarıyla ilgilenir, server odasını kontrol eder, uzaktan kullanıcılara destek verir. Bilgisayarın içini açar, ram takar. Bilgisayarların envanter kayıtlarını tutar, seri numaralarını almak için masa altlarına eğilmek zorunda kalır. Bir kullanıcı yada departmanın yeri değiştirildiğin de kasaları taşımaktan yorgun düşer. Virüslerle uğraşır, anti virüs programını sürekli güncel tutmaya çalışır. İşletim sisteminde ki problemleri gidermeye çalışır. Office sorunlarıyla ilgilenir. Office 2003 kullanan bir kullanıcıya 2007 dosyalarını açabilmesi için office 2007 uyumluluk paketini yükler. Telefonlara bakar, program kurar, program kaldırır, java yükler, flash yükler, internet sitelerine girişleri denetler. Gerekli sitelere izin verir yada vermiş olduğu izni iptal eder. Telefonların network ayarlarını yapar, bilgisayarım çok yavaş diyen kullanıcılarla ilgilenir. Yani, operasyon destek elemanı çok iş yapar.

3 yorum:

Nuri dedi ki...

Kısacası her işi yapabilecek kapasitede adam demek değil midir ?

Ayberk Kalender dedi ki...

Operasyon destek adamı en alt kademe de görev yapmasına rağmen en önemli görevlerden birisini yapmaktadır.Alt yapı sağlam olduğu sürece üst tarafın yönetimi daha kolay olmaktadır.

Adsız dedi ki...

Kac para alirlar