8 Nisan 2013 Pazartesi

KVM - Unable To Connect To Libvirt Problemi


Virtual Machine Manager 0.9.1 yazılımını sistemime kurdum. Nedense programı başlattığımda hata veriyor ve sanal makina kuramıyordum. Biraz araştırma yaptıktan sonra küçük bir dikkat ile sorunu çözebildim. (Çok şükür.) Aynı sorun ile karşılaşan arkadaşlarım çözüm yöntemini kullanabilirler. Mesela Serdar abim böyle bir problem ile karşılaşırsa bu dökümandan faydalanabilir :)

Bu problemin kilit noktası şudur:

- You are member of the 'libvirtd' group
"Libvirt" grubuna üye olmadığımız için yazılımı çalıştırırken gerekli yetkileri alamıyor ve Failure penceresini açıyor. Biraz garip geldi bana. Standart kurulum ile birlikte bunların kendiliğinden olması gerekiyor. Neden olmasın ki?
Libvirt grubuna kullanıcımızı eklemek için aşağıda ki komutu çalıştırabilirsiniz.
$ sudo adduser `id -un` libvirtd
Böylece Libvirt grubuna eklenerek KVM'yi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Komutu çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızı reboot etmeyi unutmayın.

Ayrıca işlemci çekirdeğiniz sanallaştırmayı desteklemiyor yada BIOS seçeneklerinden sanallaştırma desteği inaktif olarak seçili olabilir. Bunu terminal üzerinden aşağıda ki komutu çalıştırarak öğrenebilirsiniz. Eğer geri dönen sonuç "0" ise işlemciniz sanallaştırma teknolojisini desteklemiyor olabilir. Değer 0'dan büyük ise işlemciniz sanallaştırma teknolojisini destekliyor demektir. Yinede BIOS ekranından kontrol etmenizde fayda olacaktır.
egrep -c '(vmx|svm)' /proc/cpuinfo 

Hiç yorum yok: