12 Mart 2015 Perşembe

Hepa Filtre Nedir Ne İşe Yarar?

Filtre Fotoğrafı

Elektrikli süpürgeler hayatımızın en önemli temizlik gereçlerinden biridir. Bu sebeple teknoloji ilerlemekte ve elektrikli süpürgeler de gelişim göstermektedir. Geçmiş yıllara nazaran emiş gücü yüksek süpürgeler üretilmeye başlamış ve filtre sistemleri de bununla doğru orantılı olarak gelişmiştir. Filtre sistemlerinin temizliği ya da yıkanamıyorsa zamanı geldiğinde değiştirilmesi son derece önemli bir konudur. Çünkü özen gösterilmeyen filtreler zaman içinde tıkanma yapacağından, iyi bir temizlik yapılması beklenemeyecektir. Tıkanmış filtreler iyi bir emiş gücünü engelleyecek, ekstradan enerji kaybına ve zaman kaybına neden olacaktır. Bu sebeple, makinelerin iyi motor ve emiş gücünün olmasının yanı sıra, elektrikli süpürgelerin filtre sistemlerinin de son derece gelişmiş olması önem arz eden konuların başında gelmektedir.

Hepa filtre nedir? 

Filtre sistemi, elektrik süpürgesinin en temel mekanizmalarından biridir. Emiş gücü makinenin performansıyla doğru orantılı olduğundan, hava emilirken kullanılacak filtrelerin gücü de performansı son derece etkilemektedir. Özellikle tüylü halılar başta olmak üzere, ev ve iş yerlerinde son derece fazla toz partiküllerinin bulunmasıyla filtre sistemleri gelişmek durumunda kalmıştır. Hepa filtre ise, havadaki en ince toz zerreciklerini hapsedebilme yetisine sahiptir. Filtre ne kadar büyürse, o denli toz zerreciği filtre edilebilmektedir. Ayrıca, astım ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarını tetikleyen tozlar için, Hepa filtre baş düşmandır. Havada bulunan maddeleri %85 ve üzerinde hapsedebilme özelliğine sahip filtreler Hepa filtre olarak adlandırılmaktadır.

Hepa filtre çeşitleri nelerdir? Nasıl ayırt edilebilir? 

Hepa filtreler ikiye ayrılmaktadır. Bunar yıkanabilen Hepa filtreler ve yıkanamayan Hepa filtrelerdir. Yıkanamayan Hepa filtreler, kullanıldıktan sonra atılması gereken ve en az 1-1buçuk yıl içerisinde değiştirilmesi gereken filtrelerdir. Yıkanabilen Hepa filtreler ise, temizlemeye uygun şekilde hazırlanmış talimatlarla birlikte yıkanabilen ve yeniden kullanılabilen filtrelerdir. Bunları ayırt edebilmek aslında son derece kolaydır. Hepa filtresinin üzerinde mavi bir çerçeve bulunuyorsa, bu durumda filtreler yıkanabilir şekilde tasarlanmıştır. Eğer ki filtrenin üzerinde yeşil bir çerçeve varsa, o zaman filtrelerin yıkanamadığı ve kullandıktan sonra atılıp yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Hiç yorum yok: