6 Nisan 2018 Cuma

Oyun Kaydı İçin Hangi Programı Kullanmalıyım?

Şuana kadar kullandığım birden fazla ekran ve oyun kaydedici yazılım oldu, hepsini de farklı zamanlarda deneyimlemeye çalıştım ve biraz tecrübe edindim diyebilirim. Ücretsiz yada ücretli çok güzel uygulamalar var fakat benim bizzat kendi gözlemim farklı ihtiyaçlarınıza göre uygulama seçimi yapmanızdır. Bunun ne demek olduğunu makalemin devamında anlayacaksınız, lütfen okumaya devam edin.

Bandicam, çok pahalı olmayan ve gayet kullanışlı bir kayıt programı. Bu program ile birlikte windows ekranınızın yada oyun oynarken oyun ekranınızın kaydını yapabiliyorsunuz. Web kamera konumlandırma, oyun ve mikrofon sesi karıştırma yada ayrıştırma, kayıt dışı ekstra ses dosyasını farklı kaydetme gibi güzel özellikleri var. Bence en keyifli yanı bu programın çok karmaşık olmadan rahat anlaşılabilir ve çabuk adapte olunmasıdır. Dezavantaj mıdır bilmiyorum ama canlı yayın özelliği malesef yok, yani bandicam ile Youtube'da canlı yayın akışı gerçekleştiremiyorsunuz. Fiyatı ise sanırım şuan 20-30 dolar civarlarında olması gerekiyor.

XSplit Gamecaster ve Broadcaster, bu uygulama ile hem oyun kaydı, hem canlı yayın akışı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu uygulamayla ilgili şöyle bir yorum yapsam çok doğru olur; Bandicam gibi kolay ve anlaşılır, rahat kullanılabiliyor, fakat bence çok pahalı ve daha ucuz olsa süper olurdu.

OBS Studio, açık kaynaklı ve hem canlı yayın hemde kayıt yapabileceğiniz ücretsiz bir uygulama. Bence diğer uygulamaların yapabileceklerinin tamamını bu uygulama ile yapabilirsiniz. Harika bir çözüm, fakat açık konuşmak gerekirse ekran seçimleri, sahne ekleme gibi işlemlerde zorluk yaşayabiliyorsunuz. Biraz daha bandicam gibi kolay kullanılabilse harika olurdu, ayarların içerisinde kaybolmak kullanıcı için çok iyi bir deneyim olmuyor ve malesef bazen ses ayarı, görüntü ayarı gibi şeyleri tutturamadığım için uygulamayı tercih etmiyorum. Fakat canlı yayın için mutlaka bu uygulama kullanılmalı, tüm işinizi çözecektir.

Nvidia Shadowplay, bu uygulama ekran kartı ile birlikte ücretsiz gelen bir yazılım. Nvidia ekran kartı olmayan bir bilgisayarda çalıştırılabilir mi, bilemiyorum. Canlı yayın ve oyun kaydı özellikleri mevcut. Bu uygulamanın bir eksikliği ise bence oyun kaydı ve canlı yayın için size çok azda olsa ayar sunmuyor olmasıdır. Yani bir kayıt gerçekleştireceğim, yada akış biraz videonun kalitesini düşüreceğim yada mikrofonun sesini ayarlayacağım, otomatik mikrofon ve oyun sesi düzenini belirleyeceğim çok uğraşıyorum veya çözemiyorum. Fakat yazılım çok kolay, ona diyecek bir şey yok. İnternet bağlantınız da iyiyse direk canlı yayınları bu uygulama ile yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok: